Siciny
  • Siciny1
  • Siciny4
  • Siciny5
  • Siciny 7

  • Adršpašské skály i Góry Wałbrzyskie - wycieczka klasy VIII z Sicin

    Adršpašské skály i Góry Wałbrzyskie - wycieczka klasy VIII z Sicin

  • WIZYTACJA KANONICZNA ks. Bp Jacka Kicińskiego

    WIZYTACJA KANONICZNA ks. Bp Jacka Kicińskiego

  • Wieczór Marcinowy 2019

    Wieczór Marcinowy 2019

  • Boże Ciało - Święto Ciała i Krwi Pańskiej

    Boże Ciało - Święto Ciała i Krwi Pańskiej

  • Pasowanie na czytelnika 2019

    Pasowanie na czytelnika 2019

  • Nadeszła chwila rozstania...

    Nadeszła chwila rozstania...

  • Wieczór Marcinowy 2019

    Wieczór Marcinowy 2019

  • Adršpašské skály i Góry Wałbrzyskie - wycieczka klasy VIII z Sicin

    Adršpašské skály i Góry Wałbrzyskie - wycieczka klasy VIII z Sicin

  • Spotkanie autorskie z Łukaszem Wierzbickim

    Spotkanie autorskie z Łukaszem Wierzbickim

  • Koncert kolęd w Sicinach

    Koncert kolęd w Sicinach

  • Po raz ostatni zadźwięczał dzwonek

    Po raz ostatni zadźwięczał dzwonek

  • „OKNO Z WIDOKIEM NA ARCHIPELAG”

    „OKNO Z WIDOKIEM NA ARCHIPELAG”

  • Boże Ciało - Święto Ciała i Krwi Pańskiej

    Boże Ciało - Święto Ciała i Krwi Pańskiej

  • Pasowanie na czytelnika 2019

    Pasowanie na czytelnika 2019

  • Nadeszła chwila rozstania...

    Nadeszła chwila rozstania...




Msza na jubileusz 700-lecia lokacji cystersów.

5 dnia miesiąca grudnia Roku Pańskiego 1309 książę Henryk Głogowski przekazał klasztorowi cystersów w Lubiążu wieś Siciny z wszelkimi jej dobrami i wspólnotą kościelną.

Zdjęcie: Msza na jubileusz 700-lecia lokacji cystersów. Zdjęcie: Msza na jubileusz 700-lecia lokacji cystersów. Zdjęcie: Msza na jubileusz 700-lecia lokacji cystersów. Zdjęcie: Msza na jubileusz 700-lecia lokacji cystersów. Zdjęcie: Msza na jubileusz 700-lecia lokacji cystersów. Zdjęcie: Msza na jubileusz 700-lecia lokacji cystersów. Zdjęcie: Msza na jubileusz 700-lecia lokacji cystersów. Zdjęcie: Msza na jubileusz 700-lecia lokacji cystersów.

700 lat później na zakończenie blisko dwuletnich obchodów rocznicowych odbyła się Msza św., którą uświetnił chór konwersów. Chór konwersów powstał dzięki dotacji ze środków programu „Działaj Lokalnie VI” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce oraz Lokalnej Organizacji Grantowej – Stowarzyszenie LGD „Kraina Łęgów Odrzańskich”. Ksiądz proboszcz przypomniał historię fundacji Sicin i zaprezentował fotokopię dokumentu fundacyjnego, którego zdjęcie znajduje się też w albumie „Siciny. 700 lat lokacji cysterskiej”. By każdy mógł poznać jego treść ksiądz proboszcz odczytał tłumaczenie dokumentu.

    Po mszy odbyło się spotkanie na plebani w którym uczestniczyli konwersi i członkowie grupy św. Mikołaja.

 

 

Tłumaczenie dokumentu - Nadanie Sicin klasztorowi w Lubiążu.

 

Ścinawa 5 grudnia 1309r.

 

W imię Pana. Amen.

Godnym jest, by na opuszczonym terenie mający władzę z ustanowienia, uprawnieni długim okresem panowania do obecnego wieku nad dobrami pomniejszyć je, zwłaszcza na wypadek zagrożeń w trosce o wzbudzających litość, uskarżających się – ze wzruszeniem dobrami wszystkimi hojnie szafując, my także – Henryk z Bożej łaski dziedzic Królestwa Polskiego, książę Śląska, pan Głogowa, Poznania i Kalisza dobra wszystkie szczodrze darować uznajemy za słuszne i pożyteczne (zbawienne), które w obecnym czasie postanawiamy dla chwały niebieskiej oddać zakonowi, przekonani o słuszności rady księżny pani Mechtyldy, która uczestniczy w spadku i wyrażamy zgodę na darowiznę naszego dziedzictwa. Czynimy to na chwałę Boga i naszego Zbawiciela Jezusa Chrystusa, na cześć Maryi Dziewicy Matki tegoż Zbawiciela Jezusa Chrystusa chwalebnie czczonej, nawet nie dla zbawienia duszy naszej i potomków naszych, dla odpuszczenia naszych grzechów, jak tylko zbyt śmiało przyłączamy, będąc w dobrym stanie naszego umysłu, naszą posiadłość ziemską Siciny – położoną na terenie gminy Góra wraz ze wspólnotą kościelną istniejącą wokół tychże Sicin, z krowami i owcami, ze wszystkimi ich przyległościami, łąkami i pastwiskami, lasami albo raczej borami przynoszącymi zysk, z polami uprawnymi i nieużytkami, z krzakami jeżyny, zagajnikami, zaroślami, sadami, pasiekami i zwierzyną myśliwską, wodami, rzekami i strumieniami, groblami i stawami rybnymi, użytecznymi i prawnie wykorzystywanymi bagniskami oraz pozostałymi użytecznościami, które są lub będą należycie zagospodarowane ku pożytkowi obecnie i w przyszłości, zakonowi cystersów.

Uregulujemy jednak na wypadek zagrożenia dóbr w dawnych czasach należących do zmarłego Stefana z Sicin, przejętych w posiadanie pokojowo zgodnie z prawdziwym testamentem tego religijnego męża przez pana Wiriko – księdza całego zakonu mnichów reguły Cystersów klasztoru w Lubiążu w diecezji wrocławskiej

…Ogłaszamy publicznie, że dobra wokół Sicin w całości należące do tychże księży i zakonników, o których ciągle mówimy, scalamy, dajemy na własność bezwarunkowo i zwalniamy z opłat. Postanawiamy przywrócić pierwotny stan niezależności od wszystkich serwitutów względem Polski i Krzyżaków, ograniczających prawa i prześladujących. Zachowuje się prawo do zbierania opłaty za przejazd, wymagający utrzymania.

Ojcowie i bracia zakonni w wymienionym klasztorze w Lubiążu ze wszystkimi prawnymi zwierzchnikami i podlegającymi im szanowanymi  i uwolnionymi całym prawem naszym książęcym i ze wszystkimi dobrami użytecznymi na ziemi i ponad ziemią, jako dobra kościelne wolnymi od pańszczyzny, mogą utrzymywać prawomocnie i posiadać pokojowo i w neutralności, żadnym jakimkolwiek prawem nieograniczone w wymienianych ziemiach wokół Sicin i we wszystkich ich dobrach, jak tylko mają podlegać księżom z Lubiąża i ich urzędnikom.

Do wykonania tej całej umowy, nie tyle z naszej woli, co raczej z pobożnego pragnienia, przyrzeczenie dane księżom i zakonnikom oddania na własność całego terenu wokół Sicin czynimy ważnym przez pana Fryczko, naszego adwokata z Góry. Aby zatem dokonane darowizny nasze uroczyście ogłosić, pańszczyźnianą zależność zachować, jej powagę tym zapisem naszym autorytetem księcia potwierdzamy i pieczęcią naszą czynimy ważnym. Tę darowiznę potwierdzającymi naszymi świadkami są następujący obecni: pan Piotr Stasiewicz, pan Teodor z Frankenbergu, pan Wolfram z Kemenycz, pan Piotr z Ponowicz, pan Jan z Hugwicz, pan Konrad z Lubiąża, pan Szibko Grille i inni liczni wiarygodni.

Datowane w Ścinawie ręką Fryderyka z Bontenze notariusza naszej kurii Roku Pańskiego tysiąc trzysta dziewiątego, miesiąca grudnia, dnia trzeciego…






Stowarzyszenie Siedmiu